Učení mučení? Nemusí to tak být. Záleží jen na nás, jak se k tomu postavíme. Učíme se celý život i po zdárném ukončení studia, takže ačkoli je tento článek především pro studenty, hodit se může určitě každému. Jak tedy na to, aby učení bylo zábavou a ne otravou? Přinášíme 3 tipy:
1.       Motivujte se
2.       Zkuste vyměnit učebnici za videa
3.       Učte se méně, ale častěji
 studium na kostkách
1)      Pokud si pokládáte otázku typu: „Jak se mám motivovat, když mě dané učivo vůbec nebaví?“ Tak se zkuste také zamyslet, proč tomu tak je. Často to je klíč k úspěchu. Pokud projevíte alespoň trošku zájem, nejen že vám půjde učení mnohem lépe a budete mít určitě i lepší výsledky ve škole, ale začnete i chápat souvislosti, které vám předtím utíkaly. Je to mnohdy jen o rozhodnutí a snaze změnit náš postoj k dané věci. A tak proto:
 
·         Zkuste najít alespoň jednu pozitivní věc na daném učivu či předmětu. Něco proč byste se to měli naučit nebo přečíst. Někdy je to těžké, ale vždy to jde.
·         Odměňujte se bonbónky nebo něčím co máte rádi. Pokud se například naučíte jedno téma či stranu, smíte si jeden vzít.
·         Stanovte si přesně čas, jak dlouho se budete učit. Učíme se totiž mnohem efektivněji       a rychleji, když jsme časově omezeni, než když je konec učení v nedohlednu. Můžeme si říct například, že se budeme učit půl hodiny či hodinu a poté máme volno.
 káva ke studiu
2)      Vyměňte učebnici za videa! Proč? Pokud vás v učebnici nebaví listovat a připadá vám nudná, tak je zbytečné ji využívat. Učit se můžete i z mnoha jiných zdrojů a to často i mnohem zábavněji. Najděte si třeba na You Tube videa nebo dokumentární filmy k danému tématu. Jestli se učíte anatomii člověka pomoct může Byl jednou jeden život, v dějepise zase různé zfilmované historické události.  Při učení jazyků odvedou dobrou práci nejrůznější aplikace často i zdarma například duolingo, kde si procvičíte nejen gramatiku, ale i správnou výslovnost a bohatost slovní zásoby. Také internet nabízí nespočet zajímavých článků či aktualit o tématech v mnoha oblastech. Vším tím si prohloubíte nejen znalosti ze sešitu, ale i váš zájem o učení a dané téma.
 
3)      Aby bylo učení efektivní, musíte být odpočatí a schopni vstřebávat nové informace. Dlouhé hodiny nad zápisky či knížkou a navíc bez přestávek, vám nepřinesou takový efekt jako třeba jen hodina denně, avšak intenzivní. Pokud vás tedy netlačí zkouškové nebo písemka následující den, rozplánujte si učení, tak abyste se každý den naučili část a na konci měli ještě prostor pro opakování. Tento systém se vám během studia mnohokrát vyplatí, ušetříte si tím spoustu stresu a dosáhnete i lepších výsledků.