Co když se vaše dítě nudí?

Patříte mezi poctivé rodiče, které úzkostlivě dbají na to, aby se jejich ratolesti nenudili? Vymýšlíte jim program, o kterém si myslíte, že by je měl bavit, podsouváte jim činnosti, které nebaví ani vás, ale protože by měly rozvíjet dětskou kreativitu, snažíte se, aby se daným věcem děti věnovaly. Protože jim ale zábavu neustále vymýšlíte, děti se už ani neumí sami zabavit. A když se nudí, jsou najednou bezradné.

Za našeho dětství nám rodiče málokdy vymýšleli program. Děti si prostě hrály sami, běhaly venku, měly spoustu zájmů a koníčků, do kterých se jim dospělí nepletli. Sami zkoušely nové věci, dychtily po dobrodružství a objevování nového, samy se často nadchly nad novými možnostmi, které jim život nabídl. Dnešní děti ovšem očekávají, že jim program někdo vymyslí, avšak nabízené možnosti je stejně nezaujmou. Proto nechte své ratolesti, ať se alespoň občas nudí, jedině tak sami přijdou na to, co je láká a co je baví.

Nuda je důležitou součástí rozvoje dětí, vede totiž k samostatnosti každého jedince. Když se totiž děti nudí, učí se tím starat se sami o sebe. A tuto příležitost by mělo mít každé dítě již od raného dětství, protože později se tato možnost již špatně dohání.

Pokud jsou děti naučeny, že jim rodiče neustále podsouvají nějaký program a že je neustále zabavují, snižuje se tak jejich práh pozornosti. V pozdějším věku jsou nesoustředěné, jedna věc je zaujme jen na krátkou dobu, a u žádné činnosti nevydrží déle než pár minut, což vede jedině k tomu, že si sami nedokážou uspořádat svoje povinnosti a úkoly.

Kdo se nudí, nezlobí?
Je dokonce prokázáno, že pokud se děti neumí sami zabavit, vyrostou z nich teenageři, kteří snadněji propadnou alkoholu, cigaretám a drogám. Stanou se z nich výrostci, které nezajímá vůbec nic, zlobí, obtěžují a nezapadnou do společnosti.
Když se děti nudí, není potřeba jim okamžitě vymýšlet program. Někdy stačí povzbudit je, navodit téma, inspirovat je, a děti si sami nějakou zábavu rychle najdou.