Hypotéka je jeden z nejoblíbenějších úvěrových produktů našich bank. Není se čemu divit, jen málokdo netouží po vlastním bydlení, kde by nebyl svázán pravidly a striktními nařízeními pronajímatele. Ovšem jen málokdo dokáže tento sen proměnit v realitu s vlastními finančními prostředky. A proto se stále více lidí uchyluje k jedinému reálnému řešení – hypotéce.

žádost o úvěr

Doba se ovšem poněkud změnila a podmínky ro získání hypotečního úvěru jsou každým rokem přísnější. Může za to Česká národní banka, která pravidelně upravuje podmínky de aktuální ekonomické situace v zemi. Naposledy tak učinila v dubnu loňského roku, kdy reagovala na nařízení vlády. Je to také několik let zpátky, kdy ČNB nařídila bankovním poskytovatelům důkladnou lustraci jejich žadatelů o úvěr. V případě, že by tak neučinily, by to pro ně mohlo znamenat nedozírné následky. Dlužník by mohl celý úvěr napadnout pro jeho neplatnost a v případě zjištění pochybení by nemusel platit žádné úroky ani poplatky. Již zaplacené úroky by se mu vrátily zpět a dlužnou částku by splácel dle svých finančních možností. Za zamítnutým úvěrem tak nehledejte neochotu bankovních institucí, ale spíše složitou legislativu. Ta má primárně chránit banky, ale i samotné žadatele.

úroková sazba

Pomalu ale jistě se na scéně s hypotečními úvěry objevují i nebankovní společnosti, které primárně cílí na problémové žadatele, kterým banky odmítly půjčit. Jejich americká neúčelová hypotéka tak nabízí příležitost, jak si sen třeba o vlastním bydlení přeci jenom splnit. Tak jako v bankách, i zde bude zapotřebí ručit nemovitostí a i když se jedná o stejný druh hypotéky, je zapotřebí počítat s vyšší úrokovou sazbou. Nebankovní společnosti jsou však v mnohém benevolentnější a na hypotéku zde můžete dosáhnout přeci jenom snadněji. Tak pro kterou z těchto dvou variant se rozhodnete?