Stavba domu nebo jeho rekonstrukce sebou nese spousty zodpovědnosti, práce, financí, radosti i trápení. Někdy jde vše jednoduše a někdy je to naopak velmi komplikované a stavba se prodlouží i o roky. Ale i tak je třeba někdy vydržet a snažit se vybudovat svůj sen o svém domově.

Po dokončení stavby nebo opravy domu ovšem nastává nová výzva a tou je úprava okolní zahrady. I zahradu je třeba upravit po stavebních pracích a přizpůsobit si ji požadavkům rodiny. Následně je také na řadě vybudování plotu, který je potřeba ke kolaudaci a který chrání zahradu a dům od okolí. Může mít mnoho funkcí od vizuálního oddělení, ochranu domu a zahrady nebo například zabránění zvířat, ale i dětí před vstupem mimo zahradu.

plot na zahradě

Ploty se dělají v různém typu provedení a z několika materiálu. Jde převážně o ploty z drátu, plastu, železa, litiny, dřeva či betonu. Někdy je možné různé druhy materiálů mezi sebou kombinovat, pak můžete mít například betonový plot se dřevem. Vybrat a navrhnout si svůj plot můžete podle požadavků, které od plotu očekáváte a výběr materiálu musíte zvolit takový, který se vám líbí, který se hodí k domu a zahradě a také který bude plnit danou funkci, kterou hlavně od plotu potřebujete. I plot může doladit zbytek zahrady a mít pěkný celkový estetický dojem.

drátěný plot

Mnohdy je také přihlédnuto k ceně, praktičnosti a údržbě daného plotu z jednotlivých materiálů. Dřevo je například stále hojně využívané, ale je potřeba se o něho pravidelně starat a provádět nátěry aby si zachovalo svoji životnost. Jako přírodní materiál se hodí k mnoha stavbám a zahradám. V rámci kombinaci s betonem, tak zajistí i dobrou ochranu. Dřevo zjemní betonový plot a dodá mu zcela jiný rozměr. Takový plot vypadá moc pěkně i po vizuální stránce a zároveň dokáže váš pozemek ochránit i před zvídavými pohledy sousedů.