Jelikož mám 2 psy a oba jsou postelový, nepřicházelo v úvahu, uvázat jim na krk obojky, které smrdí jako slanina, sušené maso nebo dezinfekce. Vyzkoušela jsem i různé gely a kapičky, které se dávají mezi lopatky, ale ani ty nebyly vždy bez zápachu. Pokud nezapáchaly, stávalo se mi, že dostatečně neúčinkují.

živé klíště

Dalším důvodem, proč jsem se rozhodla pro domácí výrobu, bylo i to, že jsem na své psy nechtěla dávat zbytečnou chemii. Existují samozřejmě i přírodní varianty, jak obojků, tak kapiček, ale jejich cena bývá mnohdy dvojnásobná.

Výroba tohoto spreje je rychlá a snadná. Určitě jste si všimli, že spousta psích šamponů, či repelentů je cítit po rozmarýnu, protože právě vůně rozmarýnu je to, co klíšťata odpuzuje. Na půl litru roztoku budete potřebovat 3 snítky (o délce 10 cm) rozmarýnu, pokud zrovna nemáte čerstvý, poslouží i sušený, ale čerstvý je lepší. Toho sušeného dávám celý balíček, záleží na tom, jakou značku koupíte, ale mívá 10–15g. Pokud máme čerstvé snítky, stačí je zalít půl litrem vroucí vody, zakrýt a nechat přes noc louhovat. Pokud máte sušený, doporučuji připravovat na sporáku a 5 minut vařit. Pro umocnění odpuzujícího efektu přidejte do vychladlé vody 30 ml jablečného octa a 5 kapek tea tree oleje. Hotový roztok scedíme a nalijeme do lahvičky s rozprašovačem. Doporučuje se skladování v lednici, ale ani při pokojové teplotě se mi za měsíc nezkazil.

Tento roztok je naprosto bezpečný pro psy i kočky, můžete jej aplikovat přímo na kůži. Doporučuji zvíře nastříkat před každou procházkou, hlavně na nohy, bříško a čumák. Za 2 roky používání jsem jim vytáhla dohromady jen 3 klíšťata.
Snítky rozmarýnu

Říká se, že tento roztok funguje i proti blechám, ale s tím osobní zkušenost nemám. Je dobré nakapat 5 kapek tea tree oleje nebo rozmarýnového oleje i do psího šamponu. Oba oleje mají repelentní i dezinfekční účinky, takže můžou pomoci i s drobnými kožními onemocněními jako jsou plísně, ale urychlí i hojení drobných ranek či škrábanců a jemná vůně bude odpuzovat i komáry.