Svatební rituály

Plánujete vy nebo někdo z vašich blízkých svatbu? Možná ještě nemáte představu, jak bude tento den probíhat. V tak sváteční den ale prostě nejde udělat jen obřad a oběd s pár pozvanými hosty. Zařaďte do programu některý ze známých či méně známých svatebních zvyků a rituálů, zvýšíte tím pravděpodobnost, že láska novomanželů vydrží navěky.

snubní prsteny

Mnohé zvyky a rituály jsou již opomněny, některé jsou méně známé, jiné zná každé malé dítě. I u svatebních rituálů platí: jiná kraj, jiný mrav. Svatebních zvyků je celá řada, ale málokdo ví, co přesně znamenají a proč je dobré je dodržovat. Proto teď přinášíme ty nejdůležitější, které by na vaší svatbě rozhodně neměly chybět.

Svatební šaty
Svatební šaty by nevěstě měla ušít švadlena, a to proto, aby si nevěsta sama nezašila svou cestu ke štěstí. Nevěstiny šaty by měly být bílé, což symbolizuje čistotu, nevinnost i věrnost. Ženich by pak neměl svou milou ve svatebních šatech vidět dříve, než těsně před obřadem, jinak by jim to přineslo smůlu.

svatební kytice

Prstýnky
Výměna prstenů symbolizuje pouto mezi partnery.

Střepy přinášejí štěstí
Rozbitým talířem vítá svatebčany personál v místě, kde se koná svatební hostina. O střepy se pak musejí postarat novomanželé, aby bylo vidět, jak budou sehraní při domácích pracích. Navíc střepy přinášejí štěstí.

Novomanželský tanec
První tanec bezpochyby patří nevěstě a ženichovi, postupně se pak přidávají rodiče, svědci, sourozenci a ostatní hosté. Tradičním tancem bývá valčík, ale zvolit můžete kteroukoliv oblíbenou píseň, která pak zůstane významným hitem po celou dobu manželství.

Rozhazování kvítků
Okvětní kvítky, které rozhazují malé družičky, mají přilákat Bohyni plodnosti a zaručit tak novomanželům spoustu dětí.

manželé

Házení svatební kytice
Kytice by nevěstě neměla zůstat, proto nastává okamžik, kdy si stoupne zády k neprovdaným dámám a přes své levé rameno hodí kytici za sebe. Která z dam kytici chytí, bude další na řadě, kdo se bude vdávat.