Levandule pochází ze středomořské oblasti, kde ji používali do léčebných lázní již staří Římané a Řekové. Krásné a voňavé fialového opojení můžete vypěstovat sami na zahrádce a pak využít na všechny možné způsoby.
fialové pole levandule
PĚSTOVÁNÍ LEVANDULE
Levandule na zahrádce nevyžaduje nějaké speciální udržování. Tato trvalka kvete po celé léto, kdy jí stačí po celou dobu mírná zálivka. Nemá žádné velké nároky a v našich podmínkách snadno přezimuje. Aby vám však nepřerostla do abnormálních rozměrů, pravidelně ji na jaře a na podzim zastřihávejte. Pokud si vysadíte záhon plný levandulí, vytvoříte si romantické voňavé zákoutí pro příjemnou relaxaci.
otýpka levandule
DALŠÍ ZPARCOVÁNÍ LEVANDULE
Levanduli můžete po sklizni nadále všemi možnými způsoby zpracovávat. Pokud si ji nasušíte, budete ji mít k dispozici po celý rok.

Sušení levandule
Natrhané květy i se stonky vyskládejte do krabice vedle sebe a uložte je do sucha, nebo je zavěšte ve svazku květy dolů.
sušená levandule v Provance
Využití levandule
·         V kuchyni– kořenité listy se skvěle hodí k masu a rybám, voňavé lístky jsou skvělé v marmeládě, domácí zmrzlině, limonádách, kávě, čaji, octu i oleji, ale přidat je můžete také do dezertů.
·         Levanduli skvěle využijete jako dekoraci v bytě, domě či na terase. Blankytně modrá barva se hodí nejen do vázy, ale také do různých nádob.
·         Koupel – pokud si do koupele přidáte hrst levandule, zažijete nezapomenutelný opojný zážitek. Koupel vás nejen skvěle uvolní a naladí do dobré nálady, navíc uvolňuje svalové křeče, tiší menstruační bolesti, uklidňuje mysl, zmírňuje astma a kašel, zlepšuje krevní oběh a povzbuzuje celkově organismus.
·         Její vůně je sice opojná, ovšem nevoní nepříjemnému hmyzu, který tím odpuzuje. Navíc vyžene šatní moly ze skříně a provoní vám krásně oblečení.
·         V kosmetickém a farmaceutickém průmyslu se využívá při výrobě mýdel, pleťových vod, krémů a další kosmetiky.