Způsoby jak efektivně zhodnotit své peníze

Dnešní svět peněz je opravdu velký a vyznat se v něm je někdy oříšek, proto vám rádi pomůžeme v orientaci. Ve světě financí můžeme využít metodu jednorázových vkladů, kdy pak čekáme určitý časový horizont, než se nám peníze zhodnotí a my si je budeme moci vybrat nebo metodu pravidelných měsíčních příspěvků abychom mohli dosáhnout na jiné investice. Obě metody mají své pro i proti.
U pravidelných měsíčních příspěvků sledujeme 4 základní kategorie s různou mírou výnosnosti i rizika. Jsou to stavební spoření, spořící účty, penzijní fondy a podílové fondy.
hnědá peněženka

Spořící účty

Spořící účty většinou nabízí zhodnocení okolo 1%, což se ve výsledku vůbec nevyplatí jestliže chcete opravdu něco vydělat. Takovéto zhodnocení nepokryje ani inflaci, ale je to stále lepší než si šetřit do prasátka.

Stavební spoření

Stavební spoření je na tom už o něco lépe a to čistě z toho důvodu, že zde figuruje nemalá státní podpora, která nabízí zhodnocení až 7% při minimální požadované částce, která se musí během roku vložit na účet. Samozřejmě je nutné si uvědomit, že čím více peněz do tohoto spoření investujeme, tím menší bude procento zhodnocení, jelikož státní podpora se nezvyšuje, ale zůstává stejná a časem je menší.
peníze na lopatce

Penzijní fondy

Penzijní fondy jsou už vskutku zajímavé, lze zde dosáhnout většího zhodnocení a navíc si zde můžete vloženou částku odečíst ze svého daňového základu a nemusíte z dané částky platit daně.

Podílové fondy

Podílové fondy nabízí ohromnou možnost dosáhnout na investice, ke kterým nemáte jinak přístup jelikož vyžadují velký investiční kapitál. U podílových fondů se nutný investiční kapitál skládá z většího množství investorů, kdy každý z investorů přispěje svou menší částkou a společně tak dosáhnou na investice s velkým zhodnocením, zde už ale figuruje riziko ztráty investice a proto je dobré investici řádně zhodnotit.